Slivky, slivy (Švestky)
Doba zberu: koniec leta - jeseň (podľa odrody)
Slivkový mušt je jemný a aromatický, keď ho pripravíme vyluhovaním zrelých až prezretých sliviek parou, alebo lisovaním za tepla. Pri lisovaní iba podrvených a teplom neošetrených sliviek získame mušt z nevýraznou farbou, chuťou a vôňou, pričom aj výťažnosť šťavy bude nízka. Víno zo sliviek sa nevyznačuje zvlášť žiaducou chuťou aj preto, lebo sa šťava s
aromatickými látkami z plodov ťažko uvoľňuje. Lepšiu kvalitu dosiahneme tak, že po sparení zmes v prikrytej nádobe zahrievame vo väčšej nádobe s vodou (vodný kúpeľ) na miernom ohni. Slivky a aj iné príbuzné kôstkoviny sa veľmi ťažko lisujú. Štruktúra plodov a obsah šupiek spôsobujú upchávanie plachetiek, ich trhanie kôstkami. Z týchto dôvodov nie sú slivky a poloslivky príliš vhodné na prípravu štiav. Väčšinou sa tieto kôstkoviny vrátane broskýň a marhúľ uznávajú za vhodnú surovinu na výrobu kalných štiav a hlavne destilátov.
SLIVY
Sušené slivky
Domáce víno zo sušených sliviek môžeme pripraviť po celý rok. Hotové víno je omnoho kvalitnejšie ako z čerstvých sliviek, ktoré sa zle a neúplne vylúhuju. Sušené slivky však musíme dôsledne prebrať, aby sme predišli najrôznejším nepríjemným príchutiam.
Pre prípravu domácich vín zo slív (mirabelky, ringloty) platí to isté čo pre slivky. Obtiažne odkôstkovanie v týchto prípadoch vynecháme.
Vinecko.6f.sk
Vitajte na stránke